W czasach niepewności, rosnącej inflacji, masowego dodruku pieniadza papierowego, który nie ma w niczym pokrycia, coraz częściej zastanawiamy się jak bezpiecznie ulokować nasz kapitał a także o ochronie tego co udało nam się zgromadzić w postaci majątku.

W obecnych czasach kiedy mamy szerokie mozliwosci inwestycyjne w różnorodne formy oszczędzania i pomnażania pieniędzy, zazwyczaj skupiamy się głównie na ofercie, jaką przedstawiają nam banki.

Zamiast jednak oczekiwać niewielkiego i niepewnego zysku na rachunku oszczędnościowym, lokacie czy obligacjach bądź w zmieniających swoją wartość nieruchomościach, warto pomyśleć o ulokowaniu kapitału w metalach i kamieniach szlachetnych.

Kamienie szlachetne - Diamenty

Od zarania dziejów diamenty w skarbcach możnowładców stanowiły obok złota i innych kamieni szlachetnych kluczowy element akumulacji majątku. W odróżnienia od złota (które zawsze było pieniądzem) diamenty były środkiem akumulacji majątku. Ze względu na małe rozmiary koncentrujące w sobie duży majątek, zawsze uznawane były z „grubą, dyskretną walutę”. Za przysłowiowy chleb płacono złotem, a za statek ze zbożem płacono diamentami, które można było dyskretnie i bezpiecznie przemieszczać z jednego miejsca w inne. Tak było, jest i będzie!

Diamenty jako jedyne kamienie szlachetne na ziemi występują we wszystkich kolorach tęczy, od koloru bezbarwnego począwszy, poprzez kolor żółty, pomarańczowy, fioletowy, zielony, niebieski, purpurowy, aż do czerwonego czy nawet czarnego. Ich fachowa nazwa, to FANTAZYJNIE KOLOROWE DIAMENTY (FANCY COLOUR DIAMONDS – FCDs).
Ze względu na rzadkość swojego występowania, to zupełnie inna klasa diamentów, niż diamenty bezbarwne. Aby wydobyć 1 ct diamentów kolorowych trzeba wydobyć tysiące ct diamentów bezbarwnych. Właśnie dlatego diamenty kolorowe zawsze cieszyły się sporym uznaniem znawców oraz klientów pragnących podkreślić swą niezależność, pragnących posiadać jeszcze bardziej niepowtarzalną i unikatową formę najpiękniejszego klejnotu jakim jest diament.
Uważa się, że wysoki potencjał cenowy posiadają obecnie diamenty żółte, które od dekady budują swoją pozycję rynkową, o rosnący popyt na rynkach takich jak USA i Chiny jest gwarantem umacniania się tego segmentu. Ze względu na rzadkość występowania i kończące się zasoby najbardziej wartościowe obecnie są diamenty czerwone, niebieskie i różowe.

Według ekspertów na rynku diamentów nastapi rewolucja. Popyt na te kamienie stale rosnie a aktualnie eksploatowane złoża powoli się wyczerpują.

Metale szlachetne – Złoto

Dawniej metale szlachetne spełniały podstawową funkcję – wyrabiano z nich monety oraz biżuterię. Wraz z rozwojem rynku kapitałowego i giełd ten rodzaj surowców stał się swego rodzaju polisą ubezpieczeniową, która miała chronić kapitał w czasach kryzysu.
Złoto jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym i najbardziej znaczącym w gospodarce metalem szlachetnym i zajmuje szczególnie uprzywilejowaną pozycję w światowej gospodarce, jako zabezpieczenie realnej wartości pieniądza papierowego i elektronicznego. Najlepiej widocznie jest to w czasie kryzysu na rynkach światowych, kiedy złoto okazuje się najmniej tracącym na wartości produktem. Własnie dlatego traktuje się złoto jako surowiec o wysokim stopniu bezpieczeństwa – jest kruszcem, na który popyt wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Inwestycja w złoto gwarantuje powolny, ale pewny zysk – przekonało się o tym wielu właścicieli firm , którży w ten sposób przechowują kapitał firmowy, ale także coraz więcej osób prywatnych, zniechęconych do tradycyjnych form oszczędzania, które zamiast zysków przynoszą coraz częściej straty w postaci inflacji a także wiele zagrozeń wynikających z niepewnego systemu bankowego.
Wszystko wskazuje, że cena kruszcu będzie nieustannie wzrastała, a co za tym idzie - pieniądze ulokowane w złocie będą także zyskiwały na wartości.
Jest to uniwersalny środek płatniczy, na który zapotrzebowanie będzie stale rosło.

Jest bardzo ważne aby inwestycja w metale i kamienie szlachetne była dla kupującego bezpieczna. 

Nie powinno się kupować kamieni szlachetnych i złota z nieznanych źródeł, bez certyfikatów potwierdzających jego jakość i zródła pochodzenia.

Jednym z lepszych pomysłów na wyżej wymienione inwestycje w jest zakup klejnotów ( biżuterii ), monet czy sztabek u dostawców o sprawdzonej i ugruntowanej pozycji.